Home » У СУСРЕТ БУДУЋНОСТИ: ИИТКГ ИСТРАЖИВАЧИ ОТВАРАЈУ ПУТ КА ORGAN@CHIP ТЕХНОЛОГИЈИ

У СУСРЕТ БУДУЋНОСТИ: ИИТКГ ИСТРАЖИВАЧИ ОТВАРАЈУ ПУТ КА ORGAN@CHIP ТЕХНОЛОГИЈИ

Истраживачи ИИТКГ Први у Србији савладали organ@chip технологију

Запослени на нашем Институту Невена Миливојевић Димитријевић, истраживачица сарадница, и др Марко Живановић, виши научни сарадник, објавили су рад у сарадњи са колегама са 3Бс института (Biomaterials, Biodegradables and Biomimetics Research Group) из Португала у престижном часопису Nanomedicine (London, United Kingdom) са импакт фактором 5,5 у категорији М21 (Врхунски међународни часописи).

Аутори су у овом раду развили два типа наночестица као носача за циљано деловање цитотоксичног једињења коју носе. Такође су направили биомиметички модел cancer-on-a-chip за испитивање ефикасности ових наночестица, који на врло реалан начин, у 3Д и динамичком систему, опонаша карцином и његово окружење.

Овај рад је резултат трансфера технологије производње микрофлуидних чипова који се користе у истраживањима у биологији, медицини и фармацији, као и технологије синтезе наночестица као носача за циљано деловање лекова. Захваљујући сарадњи са проф. др Joaquim Miguel Oliveira, наше колеге међу првима користе ове најсавременије технологије које се примењују у областима нанотехнологије, молекуларне биологије и биоинжењеринга.

Истраживачи ИИТКГ Први у Србији савладали organ@chip технологију